Aktywne poszukiwanie pracy zwiększa szanse na zatrudnienie. Jak robić to skutecznie?
Pod koniec września prowadziłam w PUP Wrocław spotkanie na temat analizy ofert pracy, dokumentów aplikacyjnych i rynku pracy dla osób bezrobotnych. Wzięła w nim udział bardzo zróżnicowana grupa słuchaczy. Zaskoczyło mnie, że większość z tych osób mogła pochwalić się wysokimi kompetencjami i ciekawym doświadczeniem. Mimo tego niektórzy już od wielu miesięcy, a nawet lat poszukują stałego zatrudnienia..
Po rozmowach z moimi gośćmi nasunął mi się wniosek, że o ile nie brakuje im licznych umiejętności w CV, o tyle nie radzą sobie z poszukiwaniem pracy, z poruszaniem się po tym rynku. Ich działania opierają się na wysłaniu CV. I nic poza tym. Wielu z nich szuka pracy bardzo szeroko, gdziekolwiek, oby tylko się udało. To prawda, że w poszukiwaniu pracy trzeba wykazać się cierpliwością, ale sam proces poszukiwania to również praca. Jeśli praca nie przychodzi do mnie, to w takim razie ja muszę udać się do potencjalnego pracodawcy.
Na rynku pracy w cenie są korzyści. Przekładając to na język handlowy, dobrze się sprzedają. CV w obecnych czasach to punkt wyjścia. Razem z nim należy opracować cały plan działania. W działaniu należy uwzględnić, gdzie mogą być przydatne i wykorzystane silne strony, kompetencje, doświadczenia. Jeśli jestem cukiernikiem, to nie znaczy, że cały czas muszę poszukiwać pracy na produkcji. Moje doświadczenie może się przydać w promowaniu produktów cukierniczych, w testowaniu, badaniu jakości itp.
Pracodawcy poszukują pracowników, którzy przyniosą im zyski, oszczędności lub obniżą straty. Zastanów się, do której grupy zakwalifikujesz siebie?
Justyna Glińska
Zobacz także: